fbpx

AŞIRI TERLEMEYE YÖNELİK BOTOX TEDAVİSİ

Botox uygulaması kırışıklık tedavisi olarak adlandırdığımız kozmetik kullanım dışında aşırı terleme problemine de somut çözümler getirmektedir. Terleme; kişilerin sosyal ve profesyonel hayatında önemli bir problemdir. Koltukaltı, el ve ayaklarda yoğunlaşan ve tıp dilinde “hiperhidrozis” olarak adlandırılan terleme hastalığına karşı Botox son yıllarda oldukça fazla kullanım alanı bulmuştur. Terleme, normal ter ve ısı kaybının olduğu durumlarda hem kadın hem de erkeklerde sosyal yaşamı etkileyebilecek ölçüde rahatsızlık oluşturmaktadır. Stres, tiroid bezinin aşırı çalışması, böbrek üstü bezi hastalıkları, menapoz, hipoglisemi, şişmanlık, bazı kanserlerin tedavisinde kullanılan ilaçlar ve hormonlar terlemenin başlıca nedenleri arasında bulunmaktadır. Kişilerde bazen yapısal olarak da aşırı terleme görülebilir.
Terlemenin yoğun olduğu bölgelerden biri olan koltuk altına enjekte edilen Botox, ter bezlerine ulaşan sinirlerin çalışmasını geçici süre bloke ederek ter üretimini engellemektedir.

Botox, çok ince uçlu iğnelerle terleyen bölgeye sık aralıklarla uygulanır. Uygulamadan sonraki ilk hafta içerisinde iyileşme gözlenir. Botox’un etkisi genellikle ortalama 6 ile 8 ay sürer, etki geçmeye başladığında ikinci uygulama yapılır. Kişiye bağlı olarak ter bezlerinden aşırı ter salgılanmasını belirli bir süreliğine durdurmak ve böylece özellikle yaz aylarında yoğun bir şekilde karşılaşılan bu problem giderilebilmektedir.

Bu problemi çözmek için öncelikle tedavi ile ilgili beklentilerin ve endişelerin uygulamayı yapacak doktor ile paylaşılması gerekmektedir. Terleme problemine yönelik uygulama yapılan bölgeler avuç içi, ayak altı ve koltukaltı bölgeleridir. Bazı durumlarda hafif ağrı olabileceği için uygulama öncesi anestezi özelliği olan bir krem sürülerek bölge uyuşturulur. Uyuşma işleminden sonra terleme alanı tespit edilir, bu bölge yaklaşık 1 cm aralıklar ile işaretlenir ve deri içine çok küçük doz ve aralıklar ile ilaç verilir. İlaç, yalnızca enjekte edilen bölgede etkilidir genel dolaşıma karışmaz. Uygulamadan sonra iki hafta içinde beklenilen etki başlar.