fbpx

GÖZ ÇEVRESİ SORUNLARI

Göz çevresi sorunları yaşla birlikte artsa da genetik ve çevresel birçok faktör bu durumu hızlandırır. Maalesef değiştiremeyeceğimiz genetik yapımızdan kaynaklanan göz çevresi sorunlarında dermakozmetik ve cerrahi tedavilerden faydalanmak gerekir. Aşırı mimikler, uykusuzluk, televizyon ve bilgisayar ekranı karşısında uzun süre vakit geçirmek bu süreci hızlandırır.

Göz çevresine ameliyatsız yaklaşımlarla bozuklukların oluşması geciktirilebilir veya tedavi edilebilir. Bu bölgede öncelikle aşırı mimiğin botox ile geçici olarak durdurulması, kalıcı çizgilerin oluşmasına meydan vermez. Göz altındaki doku kayıplarına bağlı çöküntüler geçici dolgu maddeleriyle desteklenerek genç görüntü korunabilir. Yine ameliyatsız olarak göz kapaklarında ve çevresinde Fraxel lazer ve Thermage uygulamasıyla iyi sonuçlar alınabilir. Ancak bu bölgedeki daha ciddi problemler için cerrahi bölümlerinde tedavi edilmesi uygun olur. Bu da diğer kuruluşumuz ONEP Kliniği’nde yapılmaktadır.
Gözaltı morluklarında ise aslında sebebe yönelik birçok tedavi şekli bulunmaktadır. Örneğin yapılan muayenede herhangi bir bağ dokusu kaybı yok, sadece renk değişikliği varsa, bu bölge renginde açılmaya neden olacak özel kimyasal peeling uygulamaları yapılabilir. Alfa hidroksi asitlerle yaptığımız bu peelingler deriyi %25 oranında kalınlaştırıp, kollajen yoğunluğunu ve cildin esnekliğini artırarak iyileştirir. Ayrıca göz çevresi kırışıklıklarında da azalma sağlar. Göz çevresindeki renk değişikliklerinde başarıyla uyguladığımız IPL, Q-switch Nd-YAG lazer (MedLite/RevLite) ve fraksiyonel lazer tedavileri de renk değişikliğine neden olan maddeyi hedefler ve ortadan kaldırır. Ayrıca antiaging etki göstererek deri altı kollajen tabakasını destekler. Morluğa sebep olan ciddi bir bağ dokusu kaybı varlığında ise Thermage tedavisi ile mevcut bağ dokusu kuvvetlendirilir.

Birçok kişide yanlış kozmetik ürünlerin kullanılması veya cildin yeterince temizlenmemesi gibi nedenlerden dolayı oluşan küçük yağ bezeleri ise basit bir küretaj veya koterizasyon yöntemi ile temizlenmektedir. Hafif bir lokal anestezi sonrası yapılan işlemin herhangi bir riski de bulunmamaktadır.

Göz çevresi sorunlarında tek başına veya diğer yöntemler ile kombine edebileceğimiz PRP uygulaması ise genel olarak tüm yüzde ve gözaltında ince çizgilerde açılma, aydınlanma ve canlanma sağlar. Ayrıca çeşitli renk açıcı vitaminlerin, büyüme faktörü içeren serum ve kremlerin gündelik kullanımı da tedaviyi destekler.

Kırışıklığı Önleyici Tedbirler

  • E vitamini içerikli nemlendiriciler kullanmak
  • Bol bol su içmek
  • Göz çevresi ve alında başlayan hafif kırışıklıklar için yaptırılacak botox uygulaması bu kırışıkların derinleşip yerleşmesini engeller ve oluşmuş olanları hafifletir.
  • Yaz kış güneş koruyucu kullanmak
  • Cilt bakımı ve peeling gibi cildin dış katmanını rahatlatan uygulamaları yaptırmak
  • Sigaradan ve stresten uzak durmak