fbpx

HAKLARINIZI BİLİN.

KİMLER ESTETİK UYGULAMALAR YAPABİLİR, HANGİ İŞLETMELERİN YASAL OLARAK AMELİYATSIZ ESTETİK TEDAVİLERİ YAPMAYA RUHSATI VE YETKİNLİĞİ VARDIR?

GÜZELLİK KLİNİKLERİ 2012’DE KAPATILMIŞ, KALİTE STANDARDINI YERİNE GETİRENLER POLİKLİNİK-TIP MERKEZİ OLARAK HİZMET VERMEYE BAŞLAMIŞTIR.
Türkiye’de 2012 yılı öncesi 3500’e yakın Estetik-güzellik Merkezi, binlerce Güzellik Salonu bulunmaktaydı. Yeni yönetmeliklerle bu 3500 merkez arasından 350 tanesi Estetik Polikliniği ve Tıp Merkezi olarak çalışabilecek donanım ve yasal uygunluğa sahip bulunarak çalışmalarına devam etmektedir.

Mevcut yönetmeliklere uymakta teknik ve maddi sorun çeken kuruluşlar merdiven altı olarak tabir edebileceğimiz denetimsiz, fiyat ve kalitede uçurumlarına sebep olan bir ortam yaratmıştır.

Her türlü ruhsatı mevcut, şartlara/yönetmeliklere uygun ve sertifikalı uygulamalar sunan bir estetik kliniğini; güzellik salonu ya da merdiven altı hizmet veren mekanlardan doğal olarak daha yüksek fiyatlı ama kişiye herhangi bir zararı olmayacak, risk taşımayan uygulamalar sunacaktır. Çalıştırılan doktor/personelin kalifiye olması, mekanın steril/hijyen seviyesi, yapılan ve sunulan uygulamaların FDA ve CE sertifikalarının olması sağlığa zararlı olmayan ve amaca yönelik kaliteli hizmetlerin alınmasını sağlayacaktır. Tüketici bu konuları sorgularsa daha iyi hizmet alır. Ayrıca kesinlikle estetik, lazer veya dolgu uygulamaları güzellik salonlarında yaptırılmamalıdır. Zira güzellik salonlarının bu uygulamaları estetik poliklinikleri gibi yapmaya yetkileri, uzmanlıkları ve bilgileri yoktur.

Sadece Doktorların Yapabileceği İşlemler

  • Enjeksiyon yöntemi ile yapılan tüm tedaviler (Botoks, dolgu, PRP, sivilce ve izlere lezyon içi ilaç enjeksiyonu gibi)
  • Lazer yöntemi ile yüz ve vücuttaki lekelenmelerin tedavisi, dövme silme, deri yenileme ve yaşlanma karşıtı yüz taramaları, damar tedavileri, gerektiği zamanlarda epilasyon
  • Radyofrekans yöntemi ile cildin sıkılaştırılması
  • Kimyasal peeling uygulaması (Kullanılan meyve asitleri %14 konsantrasyona kadar ev ürünü olarak kullanılabilirken; %14 konsantrasyondan yüksek değerlerdeki asitleri sadece doktorlar kullanabilir)

Estetisyenlerin Yapabileceği İşlemler

  • Cilt bakımı (Sadece krem, maske, buhar yöntemi ile ev ürünü olarak kullanılabilen %14 konsantrasyona kadar olan meyve asidi içerikli peelingler ile yapılabilir)
  • Vücut masajı
  • Vela, LPG, Slim up, Endermolab gibi çeşitli vücut bakımı ve zayıflama cihazlarının kullanımı
  • Makyaj, kalıcı makyaj
  • azer epilasyon yapamazlar. Lazer epilasyonu doktor ya da doktor denetiminde hemşire yapabilir. (En son yasalara göre)
Sonuç olarak, estetisyen asla tedavi amacıyla herhangi bir işlem yapamaz. Sadece bakım yapabilir.