fbpx
Fda Nedir? Neden Önemli?
Aralık 15, 2017
Botoks, Dolgu Mağduru Olmamak İçin Hastalar da Bilinçli Olmalı
Ocak 10, 2018

Kışın Kuruyan Cilt Çatlar ve Kaşınır

Soğuk havalarda, evler ve sokak arasındaki ısı farkları, kaloriferli evlerde nem oranlarının azalması, daha sıcak suyla banyo yapmak ve cilt sorunlarına iyi gelen güneşten uzak kalmak cilt sorunlarını artırır.
Soğuk havada kalorifer kullanımı ciltte nem dengesini bozar. Enfeksiyon riskinin artması da deri hastalıklarını tetikler. Evlerde ekstra nemlendirme yapılmıyorsa ciltte nem kaybı olur, aşırı kuruma, kaşıntı, pullanma ve bu tarz reaksiyonlar oluşur. Bunlar da sedef, egzama, seboreik dermatit gibi hastalıklarla alevlenmeye sebep olur. Yaza oranla kış mevsiminde daha az hareket etmemiz, daha az terlememiz su tüketimini azaltır. Bu azalan nemle cilt kurumasını ve rahatsızlık ihtimalini artırır.

Neler yapılabilir?

  • Yüz ve tüm vücut için kışın mutlaka nemlendirici kullanılmalıdır. Yaza oranda daha çok yağ bazlı ürün kullanabilirsiniz.
  • Bol su içmeyi kış mevsiminde de ihmal etmeyin.
  • Evinizi sık sık havalandırın. Alerjik reaksiyonların oluşmasına izin vermeyin.
  • Soğuk diye sürekli giysiler şapkalar içinde cildinizi kapalı tutmayın, nefes almasını sağlayın.
  • Kese, peeling gibi işlemler cildinizin koruyucu tabakasını inceltir ve sizi savunmasız bırakır. Bu tür işlemleri sıkça yapmayın ve ardından cildi çok iyi nemlendirmeyi ihmal etmeyin.
  • Eve bir nem ölçer alıp nemin kontrol edebilirsiniz. Eğer evin nemi düşükse kalorifer peteklerine küçük su torbacıkları bağlanabilir. Ya da kaloriferin üzerine ıslak bir havlu koyup tekrar nem oluşması sağlanabilir.
  • Kaşıntı oluştuysa bunu hafifletici kremlerle yatıştırın kaşıyıp daha da hassaslaştırmayın, bu deri soğukla temasında daha çok kaşınacak şekilde hassaslaşacaktır.
  • Çatlaklar için bol krem sürdüğünüz ayaklarınızı çorap geçirip gece boyu bekletin. Ayak tabanındaki çatlaklarınızı iyileştirmeden uzun yürüyüşler yapmayın.

Eller ve yüz için ekstra nem yükleyeceğiniz bakım ve uygulamalarımız hakkında bilgi almak için 0212 352 32 33 'ü arayınız.