fbpx

SAĞLIKLI BESLENME VE DİYET

Kilo Kontrolü ve Beslenme Danışmanlığı

“Sağlıklı Yaşam ve Kilo Yönetimi Programları” ideal kilonuza ulaşmanızın yanı sıra hamilelerde doğru kilo alımı, çocuklarda büyüme ve gelişmenin desteklenmesi, doğru zamanda doğru besinleri tüketerek hücrelerin yenilenmesi, sporcularda kas kütlesinin ve performansın artırılması, yaşlanmayı geciktirmek için özel diyet programları uygulanmasını da kapsar.

Başarılı bir beslenme programı için beslenme alışkanlıklarınızın detaylı şekilde öğrenilmesi çok önemlidir. Beslenme uzmanımız tarafından bu yönde detaylı bir sorgulama yapılır. Süreçte, takip edilmesi gereken kronik bir hastalık varsa ilgili hekimle mutlaka ortak bir çalışma yürütülür. Düzeltilmesi gereken hatalı beslenme alışkanlıkları sebepleriyle birlikte anlatılır, danışanın ikna olması ve işbirliğini sağlaması en değer verdiğimiz adımdır. Tedavinin kişiye özel hazırlanması, alınan sonuçlarının korunması sürecinde önemli bir adımdır. Arkadaş reçetesi, internetten aldığı diyet listesi vb. ile verdiği kilodan fazlasını alanların yaptığı hata; kişiselleştirilmiş bir reçeteyi takip etmemeleri ve kontrolden uzak bir program yürütmeleridir.
Programa başlamadan önce beslenme uzmanımız tarafından profesyonel tartı ile yapılan vücut analiziniz yapılır. Bu analizde;

 • Vücut ağırlığı ve ideal kilo aralığı
 • Bazal metabolizma hızı
 • Beden kütle indeksi
 • Beden kütle indeksi
 • Vücut yağ yüzdesi ve kilosu
 • Vücut yağsız doku yüzdesi ve kilosu
 • Vücut suyu yüzdesi ve kilosu
 • Günlük ortalama kalori ihtiyacı ve harcaması hesaplanır.

 • Analize ilaveten yaş, boy, cinsiyet, fiziksel aktivite ve beslenme alışkanlıkları değerlendirilerek beslenme uzmanımız tarafından beslenme programı oluşturulur. Daha sonra ise uzmanımızın uygun gördüğü aralıklarla kontrollere gelinerek programa devam edilir.

  Program süresince beslenme konusundaki farkındalığın artırılması ve program sonrasında beslenme alışkanlıklarında yaşam boyu kalıcı ve sağlıklı öneriler sunulması için çalışılır.

  Program hedeflerine ulaşıldıktan sonra aylık görüşmelerle korumaya yönelik bir pekiştirmenin yapılmasını tavsiye etmekteyiz. Bu sayede tüm yaşama yayılan ve devam ettirilebilen sağlıklı beslenme alışkanlıklarına sahip olabiliriz.

  Obezite Tedavisi

  Şişmanlığın veya diğer adıyla obezitenin en yaygın ve bilinen sebepleri hatalı / fazla beslenme ve yetersiz fiziksel aktivite olsa da hormonal nedenler, gıda intoleransı, psikolojik sorunlar, bazı ilaç tedavileri, genetik faktörler, sistemik hastalıklar, alkol veya sigara kullanımı gibi faktörler de vücutta fazla miktarda yağ depolanmasına dolayısıyla da şişmanlığa sebep olur.

  Obezite/şişmanlık tedavisinde amaç; kişiye doğru ve kalıcı beslenme alışkanlıklarını kazandırarak hedeflenen kilolara inmesini sağlamaktır. Bundan sonraki süreçte en önemli konu, verilen kiloların ve yeni kilosuyla beden sağlığının korunmasıdır. Gerek kilo verme gerekse de koruma döneminde yapılan düzenli fiziksel aktivite sürecin en önemli destekleyicisidir.

  Kilo kayıplarından sonra vücutta oluşabilecek sarkma ve diğer deformasyonlar için kliniğimizde sıkılaşma, toparlama ve deriye elastikiyet kazandırmaya yönelik birçok sistem vardır. Bu yöntemlerle vücudun yeniden düzgün bir kontüre kavuşması sağlanabilir.