fbpx

SILUETTE SOFT (GENÇLİK İPİ)

Siluette Soft (Gençlik İpi) ile daha gergin ve toparlanmış bir cilt mümkün

Günümüzün hızla değişen sosyo-kültürel değerleri her yaş grubundan kadın ve erkeğin; genç, dinamik görünüme sahip olma isteğini, dolayısıyla kozmetik-estetik işleme olan talebi artırmıştır. Doktor ve hasta olarak; uygulamaların hızlı yapılabilir olması, etkilerinin uzun sürmesi, güvenilir olmaları, uygulama sonrasında iş ile günlük yaşama çabuk dönülebilecek kadar yan etkilerinin az olması istenmektedir.
İpliklerle yüz germe-asma uygulamalarının ameliyathane ve hastane yatış koşulları gerektirmeksizin, lokal anestezi altında, deride herhangi bir kesi olmadan yapılması en önemli avantajıdır. Hastanın bilincinin açık olması ile uygulama ve sonuçlarını bir ayna ile görebilmesi, hastanın doktorla uygulamanın her aşamasında değerlendirmeye katılması daha özel bir durum sağlamaktadır. İpliklerin sadece deri altından özel iğnelerle yerleştirilmesi iğne giriş ve çıkış noktalarına lokal anestezi yapılması uygulamayı basitleştirmektedir.

Özel M-Onep Poliklinikleri, yüz kontürünüzü cerrahi müdahale olmaksızın belirginleştirip, toparlayacak Gençlik İpi yöntemi; ameliyatsız yüz estetiği olarak uygulamakta ve yüz kontüründeki deformasyonu azaltmayı hedeflemektedir.

Yüz ve vücutta germe, toparlama ve askı amaçlı kullanılan iplikler çok çeşitlidir. Bu farklılığı yaratan bunların dokuya uygulandığında vücutta kalıcılıkları ya da fiziksel yapılarına göre değişmektedir. Gençlik İpi’nin çift yönlü konileri sayesinde lifting etkisi birçok iplikle asma yöntemine göre çok daha belirgindir.

Planlanan girişim ile cilt altına uygulanan polilaktik asit materyalinden oluşan iple cildin toparlanması, sarkmaların daha iyi hale getirilmesi ve zamanla uyarılan kollajen üretimindeki artış ile daha sıkı bir cilde kavuşturmak amaçlanmaktadır.

Gençlik İpi Nasıl Uygulanır?

Hedeflenen ve düzeltilmesi istenen bölgelere uygun teknikle hangi yönde iplerin uygulanacağı işlemden önce doktor tarafından belirlenir. O bölge dezenfekte edilerek, lokal anestezi yöntemi ile sadece iplerin ucundaki iğnelerin giriş ve çıkış noktaları uyuşturulur. Ardından steril şartlarda ipler cildin 5 mm altına uygulanarak o bölgelerin toparlanmasına yönelik elle manipülasyonlar yapılır. İşlem sonrası iğnelerin giriş ve çıkış bölgelerine antibiyotikli kremler sürülerek işlem sonlandırılır.

Bu yöntemde işlem sonrası hastaların uygulama alanında minimal ağrı, ödem ve morlukların olması seçilmiş uygun hastalarda kullanıldığında estetik uygulamalarda mükemmel bir tercih gibi görülmektedir.

Gençlik İpi Kimlere Uygulanabilir?

İplikle yüz asma yöntemi genellikle 30-60 yaşlarında çok yoğun doku sarkması ve derin yüz çizgilere sahip olmayan kişiler için idealdir. Aslında uygulama için yaş kriter değildir, cildin ve yumuşak dokuların sarkma derecesi ve asmaya uygunluğu önemlidir. Hafif yüz sarkıklığı olan, yorgun ifadeli yüzlerde, daha genç ve dinamik görünmek isteyenlerde kısa sürede çok iyi sonuçlar alınmaktadır.

Kontürlift uygulama süresi tüm yüz için bile 30-45 dakikadır bu sebeple öğle tatili ya da hafta sonu gibi zamanlarda bile rahatlıkla uygulanabilmektedir. Klasik yüz germe ameliyatları sonrasında ”gerilmiş, gergin” bir yüz ifadesi yaratmadığı için hasta ve sosyal çevresi tarafından daha kabul edilebilir. İpliklerle yüz germe-asma yöntemi basit ve kolay uygulanabilir gibi görünmekle birlikte yüz germe operasyonlarının alternatifi değildir. Özellikle estetik ameliyatla yüz germe gibi ciddi bir operasyona ihtiyaç duyan hastalarda bu yöntem sonucunda elde edilecek estetik sonuçlar çok azdır. Yüzünde belirgin doku kayıpları ile çökmeleri ve deri sarkması olan hastalarda klasik yüz germe operasyonları halen en ideal seçimdir.

İşlemin ardından ilk birkaç gün içerisinde bazı şişlik, kızarıklık veya morluklar olması doğal olarak karşılanmakta ve bunları azaltmak için buz kompresi uygulanması önerilmektedir. Hastanın yüzünde hissedeceği rahatsızlık hissi diğer cerrahi operasyonlara göre minimum düzeydedir. Herhangi bir ağrı hissedildiği takdirde ağrı kesiciler kullanılabilir. İşlemin sonrasındaki ilk günde başın özellikle uyurken birkaç yastık desteği ile yüksekte tutulması şişlikleri azaltmaya yardım etmektedir.

Siluette Soft uygulamasından sonra sonuçlar ise işlemin hemen ardından kısmen fark edilse de tamamlanmış gerçek sonucu birkaç hafta sonrasında görülebilmektedir. Cilt dokusundaki doğal kollajen formasyonun iplerin etrafında giderek artarak güçlenmeleri ilk altı ay boyunca etkisi kalıcı olarak devam edecek bir lift oluşturmaya yardım etmektedir.

İplikle Yüz Asma-Germe Yöntemine Ait Yan Etkiler

İşlem yapılan bölgede geçici ve 3-7 gün içinde kendiliğinden düzelen hafif büzüşme ve gamze şeklinde küçük çökmeler olabilmektedir. Bunun dışında iğnenin cilt altına uygulanması nedeniyle 1 hafta kadar sürebilen morarma olabilir. Hastaların uygulama öncesi bu yönde ön bilgilendirmesi yapılmaktadır (kan sulandırıcı aspirin gibi ilaçların uygulama öncesi kesilmesi gerekmektedir).

  • Ayrıca, hafif bir şişlik izlenebilir. Son olarak, deri işlemleri yapıldığında her zaman küçük de olsa bir enfeksiyon riski vardır.
  • Tedavi sırasında ve sonrasında yaklaşık 1 hafta devam edebilen genel bir rahatsızlık hissi veya hafif ağrı olabilir.
  • Çok nadir olmasına karşın uygulama sırasında veya sonrasında hafif bir kanama izlenebilir.

Sütürlerin (İplerin) Dışarıdan Hissedilmesi

Kullanılan iplikler deride gözle ve elle hissedilemeyecek kadar derine yerleştirilmektedir. Uygulamada ipliklerin hatalı olarak çok yüzeysel yerleştirilmesine bağlı bu yan etki gelişebilir. Bu durumda ipliğin kendiliğinden kaybolma süresi beklenmekte ya da iplikler çıkarılmaktadır.

İyileşme sürecinde çevredeki derinin renginde açılma veya koyulaşma söz konusu olabilir. Bu genellikle geçicidir, ancak çok nadir durumlarda bu ton değişikliği kalıcı olabilir. Güneşten korunma çok önemlidir.

Komplikasyonlar daha çok sigara içme, içeceklerin pipetle içilmesi ve benzeri hareketlerle oluşur. Bu nedenle sigara içme ve benzeri hareketlerden kaçınılmalıdır. Hafif asimetri, kızarıklık, Gençlik İpi’nin cilt altında fark edilmesi, ilave tıbbi uygulamalar veya materyalin alınmasını gerektirebilir.

Uygulamadan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Uygulama sonrasında günlük aktivitelere hemen dönülebilmektedir.
  • İlk 10 gün ağzın çok geniş açılması veya abartılmış mimiklerin yapılmasından kaçınılmalıdır.
  • İşlemden 3 hafta sonrasına kadar ise yüzün ovuşturulmasından ve yüz üstü yatmaktan kaçınılmasını istenmektedir. Yüze fazla baskı yapılmaması gerekmektedir.
  • 3. haftanın sonunda işlem gören bölgeleri normal olarak hareket ettirmeye başlanabilir.

 

Bu tedavi, Thermage uygulaması ile kombine edildiğinde daha başarılı olmaktadır.