fbpx

ZELTIQ (COOL SCULPTING)

Soğuk Lipoliz Coolsculpting (Zeltiq) ile Ameliyatsız İncelme

CoolSculpting tedavisi Amerika’da Harward’lı mühendislerce geliştirilen, bölgesel incelme amaçlı kullanılan, yan etkisi bulunmayan bir buz lipoliz yöntemidir. CoolSculpting, kas üstünde birikmiş yağları, diğer dokulara zarar vermeden dondurur, yağ hücrelerinin sayısını %40’a varan oranlarda azaltır. Dünyada 200’den fazla bölgesel incelme sistemi arasında hem cihaz işleyiş güvenliği hem de yağ tabakasının inceltme iddiasının kanıtlandığı için Çift FDA onayına sahip ilk ve şimdilik tek bölgesel inceltme sistemidir.

Kimlere ve Hangi Bölgelere Uygulama Yapılabilir?

Bölgesel yağlanma sorunu yaşayan, liposuction (cerrahi operasyon) istemeyen, spor ve diyet uygulamalarında sonuç alamayan ayrıca bu uygulamaların sonuçlarını hızlandırmak isteyen 15 yaş üstü herkese kadın, erkek ayırt edilmeksizin uygulanabilir.

Alt karın, üst karın (mide bölgesi), kollar, sırt, iç bacak, dış bacak, basen, love handle (simitler) popo altı, diz üstü ve diz içleri. Kısaca yağı iki parmak arası tutabiliyorsak
CoolSculpting o bölgeye uygulanabilir. Değişime uğrayan yağ hücreleri vücudun kendini temizleme yöntemi ile yani kan dolaşım sistemi, lenfatik boşaltım, idrar vs. yollarla vücuttan uzaklaşır.

Uygulama öncesi işlem yapılacak bölge temizlenir ama anesteziye gerek yoktur. Herhangi bir acı hissiyatı söz konusu değildir.

Uygulama sonrası hemen sonuç gözükmez. 2. aydan itibaren gözle görülür sonuçlar ortaya çıkar. Genelde 2- 4 ay içerisinde kalıcı sonuçlar oluşur.

CoolSculpting Sisteminin Diğer Ameliyatsız İnceltme Sistemlerinden Farkı

Her insan belli yağ hücre sayısı ile doğar. Vücudun yakabileceğinden daha fazla besin tüketirse, yağ hücrelerinin hacmi giderek büyür ve bunun sonucu, kişi kilo artışı yaşar. Kişilerin genetik yapılarına göre yağ hücrelerinin yerleşimi farklılıklar gösterir. CoolSculpting sisteminin en büyük farkı; yağ hücrelerinin sayısını azaltmaktır. Bu azaltım %20-%30 arasında değişir. CoolSculpting uygulaması uygulandığı bölgelerde yağ kütlesini sıfırlamadığından dolayı asla bir çöküntü veya engebeli sonuca sebebiyet vermez. Bu yüzden de oldukça güvenilir bir sistemdir.

Uygulama Sonuçları Her Kişide Aynı Zamanda mı Ortaya Çıkar?

Bu süreç kişiden kişiye değişir. Örneğin 60-65 yaş üstü kişilerde değişime uğramış yağlar 40 yaşındaki bir kişiden daha geç vücuttan atılır.

Veya 50 yaşındaki biri şayet bol su tüketip ve aktif bir yaşam sürüyorsa; 30 yaşındaki pasif birisinden daha çabuk atılımı gerçekleştirir ve sonuçlar daha kısa zamanda görülür.

Sonuçlar aktif yaşam sürdüren ve gerektiği miktarda su tüketen kişilerde 2 ay sonra ortaya çıkarken, daha hareketsiz bir hayat süren, daha az su tüketen kişilerde 3-4 ay sonra fark edilir.

Uygulamanın 15 dk sonrasında genelde uygulama bölgesinde kızarıklık ve belli belirsiz bir ödem olur. Ödemin oluşması bize daha çok yağ hücresinin etkilendiğini gösterir.

Bu ödem 7 ila 15 gün sonra yerini giderek incelmeye bırakır, yüz güldürücü sonuçlar ise zamanla ortaya çıkar. Bazı hastalarda uygulama bölgesinde uygulama sonrası 10-15 gün süre için belli belirsiz bir hissizlik ortaya çıkar ki bu da geçici bir süreçtir.

Liposuction’la Arasındaki Fark Nedir?

Liposuction, bir ameliyattır. Üstünlüğü ise vücut şekillendirmeyi yapabilmesidir. Coolsculpting’te bölge bölge yağlar ameliyatsız eritilebilir, ancak tüm bir vücut şekillendirme imkanı yoktur. Liposuction’da vücut şekillendirmesi yapılırken yağ hücrelerinin % 50’si yok olacağından bu bölgelerde tekrar eskisi kadar yağ toplanması olmayacaktır.